Режим с две дремки – всичко, което трябва да знаете

авг. 17, 2021 | Блог

Кога бебетата преминават от три на две дневни спанета? Как най-оптимално да организирате режима при две дневни дремки? Ще намерите отговорите на тези и други въпроси в този блог пост.

matt walsh ch3nv5wrbm4 unsplash scaledКога бебетата преминават на две дневни дремки?

Бебетата обикновено преминават на две дневни спанета средно между 6-тия и 9-тия, най-често около 8-мия месец. Често това, което се наблюдава малко преди да преминат окончателно към две дремки, е, че децата често  имат нужда от плаващ режим с редуване на дни с две дремки и на дни с три. Всичко за това как да организирате прехода ще намерите в наръчника за прехода към две дремки.

Какъв режим трябва да има бебето при две дневни дремки?

Когато бебето спи две дневни дремки, режимът, който най-често наблюдаваме, е следният: първият интервал на будност е най-кратък, а последният – най-дълъг:

screen shot 2021 08 15 at 21.34.51

На какво да обърнем внимание при режим с две дремки?

1.При ранно преминаване към две дневни дремки:

Ако детето е преминало към две дневни дремки сравнително рано (около 6-7-мия месец), 4 ч. интервал преди лягане може да му е дълъг. Това може да води до по-сложно и дълго приспиване, както и до скорошни събуждания след заспиване. 

Съвет: на тази възраст може да е необходимо да помогнете на детето да се придържа към интервали на будуване режимът да е 3 ч. – 3 ч. 30 мин – 3 ч. 30 мин. Към 8-мия месец повечето бебета могат да будуват вече и 4 ч. 

2. При доста по-кратък първи интервал на будуване:

При много бебета първият интервал на будност може да е доста по-кратък, например 2 ч. и това може да създава различни трудности около съня им. Опитайте се да разберете дали е необходимо да удължите този първи интервал.

Как да разберем дали бебето има нужда от удължаване на този интервал?

anastasia shageeva i1f uhkfirw unsplash scaledПри кратък първи интервал на будност, както казахме около 2 ч. – 2 ч. 30 мин., най-вероятно последният е около 4 ч. 30 мин. В този случай, за да проверите дали интервалът е прекалено кратък, обърнете внимание как детето се държи в края на деня. 

  • Ако то заспива лесно и спи добре в първите часове след заспиване, няма нужда от промяна. При този вариант интервалите на бодърстване изглеждат по следния начин: 2 ч. 30 мин. – 3 ч. 30 мин. – 4 ч. 30 мин.
  • Ако бебето при този режим заспива сложно и се превъзбужда в последния час преди лягане, то тогава този кратък първи интервал на будуване трябва да се увеличи плавно докъм 3 ч., а последният да се съкрати до 4 ч.

3. При твърде дълъг последен интервал на будуване:

Ако детето не успява да будува 4 ч. и интервалите на будуване са съответно 3 ч. – 3 ч. 15 мин. – 3 ч. 30 мин, но бебето редовно стои будно по 1 час през нощта или става все по-рано всеки ден, това също означава, че има нужда от постепенно удължаване на интервалите.

4. Ако бебето вече е на две дневни дремки, но спи само кратки дремки през деня:

Ако детето не може да спи дълги дремки (и не позволява кратките дремки да бъдат удължени), слагайте го по-рано вечер, за да може да взема повече часове сън през нощта. 

За някои деца тази стратегия няма да сработи и режимът и нощният сън ще се оправят, едва когато научим бебето да заспива по-самостоятелно и да спи по-дълги дремки съответно. Можете да намерите подробна информация по темата в уебинарите Сънят на бебето: как да променим нежелани навици от 0 до 12 месеца и Как да научим детето да заспива самостоятелно от 1 до 3 години

От колко дневен сън се нуждаят децата при две дневни дремки?

Средно децата спят между два и три часа. Някои деца могат да спят и повече и, ако това не създава проблеми с нощния сън, оставете детето да спи до 3 ч. 30 мин. или даже малко повече.

Как да бъдат разпределени дремките при режим с две дневни спанета?

Различните деца разпределят дневните дремки по различен начин. Има разлики от дете до дете. Търсете вариант, който работи за вашето дете! 

Най-често наблюдавам следните два варианта:

  • Вариант 1: Режим с една по-кратка и една по-дълга дрямка. 

Например едната дрямка може да е около 40-45 мин., а другата – около 1 ч. 30 мин.-1 ч. 45 мин. Срещат се и двата варианта – по-дълга първа и по-кратка втора и обратното. Има и по-рядко срещани варианти на такъв тип режим с много кратка първа дрямка – около 30 мин. и дълга обедна дрямка – около 2 ч.

  • Вариант 2: Режим с относително равномерни дремки. В този случай дремките обикновено са с продължителност между 1 ч. и 1 ч. 45 мин.

Какво да правим, ако бебето ви не позволява да му “менажирате” режима? 🙂

jonathan borba rwge9 lkj y unsplash scaledНякои бебета изобщо не питат как да разпределите дремките през деня и всяка намеса и опит те да бъдат регулирани водят до провал. Други са по-податливи на това да направим по-стабилен и стриктен режим и позволяват да правим експерименти с дневния сън.

Ако вашето бебе е склонно да прави една по-дълга и една по-кратка дрямка и редува дни, в които ту първата е по-дълга, ту втората, препоръчвам за известно време за събуждате бебето от първото спане и да фиксирате варианта с по-кратка първа и по-дълга втора дрямка. При този вариант на режима детето много по-лесно преминава впоследствие към едно дневно спане, като постепенно отпада по-кратката дрямка преди обед.

Трябва ли детето да има еднакъв режим всеки ден?

НЕ! Детето не е машина и има пълното право да има различни дни с различни интервали и дремки. Въпреки това, ако сте намерили интервали на будност, на които детето заспива лесно и спи по-добре през нощта, има смисъл от това да ги спазвате, защото по този начин децата заспиват по-лесно.

Ако детето ви има различен режим всеки ден, но нямате никакви притеснения по отношение на неговия  сън, не е нужно да спазвате стриктен режим! Следвайте детето, сигналите му за сън и се наслаждавайте на живота.

След една годинка режимът започва да се променя и детето се подготвя за прехода към едно дневно спане. В този период децата често започват да прескачат едната от дремките (най-често втората), въпреки че не са готови за това. В наръчника за прехода към една дрямка можете да намерите подробна информация за това как да помогнем на детето да премине към едно дневно спане максимално плавно.

Статията е подготвена от Елена Чапалова

Сподели с приятел: