Кога трябва да се премахне биберонът, за да опазим зъбите и захапката?
Изключително често чуваме притеснения около използването на биберона след една година на детето. Често това води до бързо премахване на биберона без никаква подготовка. Това нерядко създава стрес за детето и води до проблеми със заспиването и отказ от дневната дрямка.
Потърсихме специалист-ортодонт, за да обсъдим как по-продължителното използване на биберони влияе върху зъбното здраве, захапката и развитието на челюстите.
На гости ни е д-р Ваньо Спасов,
Д-р Спасов, родителите често се притесняват и получават подобна препоръка от зъболекар, че след 1г.-1г.6 месеца използването на биберон поставя в риск здравето на зъбите и правилното развитие на захапката и челюстите. Наистина ли това е така?
Използването на биберон-залъгалка, даже при продължително спане с постоянно поставен биберон в устата, не представлява риск за развитието на захапката, челюстите и здравето на зъбите до четиригодишна възраст. Това, разбира се, не означава, че трябва да оставим детето да използва биберона до четири години. Важно е да се работи в посока премахване от по-рано. Хубаво е да се направи качествена подготовка, за да може този процес да мине максимално гладко и спокойно.
Американската педиатрична асоциация също посочва тази възраст като граница за възможно отключване на проблеми. Колкото по-късно се спре биберонът/вредният навик, толкова по-голям е рискът от преминаване на тези проблеми от зъбно ниво на челюстно ниво. Това прави тяхното коригиране по-трудно, понякога дори невъзможно.
Има ли значение кой вид биберон използваме?
Съвременните биберони, дори и по-евтините марки, са изцяло съобразени с развитието на детето, затова няма съществена разлика в това какъв точно биберон да изберем.
Има ли все пак ситуации, в които около двегодишна възраст според индивидуалните специфики на случая се налага спешно да премахнем биберона?
Не. Наистина на тази възраст използването на биберон на крие рискове.
Важно е обаче децата от много ранна възраст да посещават зъболекар и ортодонт профилактично. Хубаво е още след раждането да се направи профилактичен преглед, а след това всяка година да се прави консултация с цел превенция. По този начин децата, от една страна, свикват със самото преживяване и не се страхуват, ако евентуално се наложи лечение в даден момент. От друга страна, това позволява да се наблюдава развитието на зъбите, челюстите и захапката и ако наблюдаваме отклонения, да изберем най-подходящ момент и начин на корекция. Важно е профилактичните прегледи при зъболекар и ортодонт да станат част от медицинските наблюдения в детска възраст.
А какви проблеми най-често възникват, ако детето продължава да използва биберона след четиригодишна възраст?
Най-често наблюдаваме развитие на кръстосана и отворена захапка, които вече налагат корекция и лечение при ортодонт.
Много деца също имат навика да си смучат палеца за заспиване и през нощта. Има ли разлики тук спрямо бибероните и дали смученето на палеца е по-опасно според Вас?
Няма съществена разлика спрямо биберона в това, как този навик влияе върху здравето на зъбите и захапката. Отново възрастовата граница е около четири години, като е важно да се следи и състоянието на ставите и фалангите на палеца. Често се случва палецът да се превърне в заместител на биберона.
След четиригодишна възраст обаче, също както и при биберона, смученето на палеца може да има по-сериозни последици. По-продължителното смучене на палеца задържа развитието на долната челюст в една по-задна позиция и създава предпоставка за увеличаване на разстоянието между горните и долни предни зъби.
Благодарим Ви, д-р Спасов, за отделеното време и ценната информация!
В този блог можете да намерите повече информация за това как да подготвите детето към премахването на биберона.
Повече за д-р Ваньо Спасов:
Образование:
2006г – Национална природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“ – София
2012г – Магистър лекар по дентална медицина – Факултет по дентална медицина – София
2020г – Специалност Ортодонтия – Вестфален-Липе, Германия
Професионален профил:
- Снемаеми ортодонтски апаратури – пластинки, функционални апарати
- Неснемаеми ортодонтски апаратури – вестибуларни и лингвални брекети, RME
- Алайнъри – Invisalign, Orthocaps и други
- Рeтaйнъри – снемаеми и неснемаеми
Професионални постижения:
- Функционална, челюстна ортопедия при деца и подрастващи
- Ортодонтия при възрастни
- Сложни, интердисциплинарни случаи
- Форсирано разширение на горна челюст
Професионален опит:
- 2013 – 2014г – Общопрактикуващ стоматолог, Дрезден, Германия
- 2014 – 2019г – Асистент-ортодонт в частна ортодонтска практика – Фийрзен, Германия
- 2019 – 2020г – Асистент-ортодонт в Oтделението по ортодонтия на Университета Витен/Хердеке, Германия
- От 2021г – Дентална клиника „Medical Dent“